Dna versus čokoláda jako součást nízkopurinové diety

29. 09. 2016 19:03:13
Často se setkávám s názorem, že čokoláda a kakao jsou pochutiny, nikoliv potraviny. Chápu to jako projev čokoládové negramotnosti, která se zuby nehty drží starých mýtů. Kakao a skutečná čokoláda totiž patří mezi superpotraviny.

Nejsem sice odborník na dnu a nemám ani lékařské vzdělání, ale pokud mě něco doopravdy zajímá, najdu si vždy správné poradce, informační zdroje a hlavně, snažím se věcem přijít na kloub. A tentokrát to bylo na kloub u palce :-) Tak jak to se dnou a čokoládou vlastně je?

Zatím co všechny názory publikované k tomuto tématu na českých webech od sebe prakticky opisuji stále ty stejné informace, tak zahraniční, především americké weby tvrdí pravý opak. Jak je to možné a opravdu je kakao a čokoláda takové zlo?

Dnavá artritida, dna nebo lidově pakostnice je nejčastější zánětlivé kloubní onemocnění, rozšířené především u mužů středního věku. Termín dna (artritis urica) označuje heterogenní skupinu metabolických onemocnění, v tomto případě poruchu metabolismu purinů, jejichž finálním degradačním produktem při trávení je kyselina močová. Vlivem této poruchy dochází ke zvýšené hladině kyseliny močové v krvi, která se pak v podobě krystalků solí (urát sodný) ukládá v kloubních tkáních a vyvolává v nich zánětlivou reakci. Část nemocných se řadí do skupiny, která ve značné míře přijímá stravu s vysokým obsahem purinů (luštěniny, maso) a zvýšeně konzumuje alkohol. Jiní mají zvýšenou produkci kyseliny močové danou geneticky nebo se u nich jedná o enzymatický defekt. Dna se klinicky projevuje akutními dnavými záchvaty, nejčastěji na palci nohy, nebo chronickou dnavou artritidou s polyartikulárním (tzn. vícekloubním) postižením, dále jako chronická tofózní dna (tofy jsou uzlovitá ložiska krystalků) nebo se krystalky ukládají v oblasti ledvin do ledvinného parenchymu (funkční buněčné tkáně orgánů), a pak hovoříme o akutní nebo chronické dnavé nefropatii. Laboratorně bývá dna indikována prostřednictvím zvýšené hladiny kyseliny močová v séru, může být mírně zvýšená i sedimentace erytrocytů a v souvislosti se zánětem bývá rovněž zvýšená i hladina CRP. Klinický obraz akutní dny je velmi charakteristický a byl znám již starověkým lékařům. Dna se proto stala první popsanou revmatickou chorobou. Lékařům byla známa i asociace choroby se zvýšeným přísunem masa a nadměrným pitím alkoholu, proto byla dna v dobových pramenech nazývána středověkými lékaři „nemocí králů“. Příčina nemoci - krystaly sodné soli kyseliny močové, si však na svoji identifikaci musely počkat až do 20. století, kdy je v r. 1961 popsal Daniel J. McCarty.

Je nutné konstatovat, že veškeré v Evropě publikované diety shodně doporučují nemocným dnou, aby se vyhnuli konzumaci kakaového prášku a čokolády. Tak čím by mohla být čokoláda přínosná při léčbě této nemoci? Jak to vlastně je - mohou si nemocní dnou dopřát čokoládu nebo jsou doživotně odsouzení ke kakaové abstinenci?

Je fér zmínit, že důležitým faktem, který tento názor formoval byla skutečnost, že ještě donedávna nebyla skutečná čokoláda v Evropě prakticky dostupná a nejrozšířenější jsou bohužel její náhražky, tj. cukrovinky, které opravdu lidskému organismu nepřinášejí nic pozitivního. Stejně tak je stále nejrozšířenější i kakao holandského typu, které díky procesu alkalizace, je v případě dny olejem přilévaným do ohně.

V následujících řádcích tedy bude skutečná čokoláda svádět se dnou rozhodující zápas o to, aby obhájila, že by měla být nejen základní složkou nízkopurinové diety, ale že její konzumace může mít pro nemocné dnou i řadu pozitivních důsledků.

Pokud jde o prevenci dny, nejenže je skutečná čokoláda považována za "zázračnou potravinu", která může pomoci potlačit zánět, ale co je nejlepší zpráva ze všech, slouží jako zdravá "komfortní potravina", která vám pomůže překonat nesnesitelné bolesti během záchvatů akutní dny.

Ale pozor - není čokoláda jako čokoláda. Neustále se bavíme jen o vysoceprocentní kvalitní čokoládě podávané v doporučených "terapeutických dávkách" 3x denně. Zde doporučuji pečlivě si prostudovat dřívější článek, věnovaný čokoládové gramotnosti. Obsah kakaové hmoty a kakaového másla v sušině by měl být vyšší než 70 %, ideální je 85 % čokoláda. Vyvarujte se konzumaci "bad-for-you" čokoládových cukrovinek a čokolád s obsahem kakaového prášku a cukru.

To, co běžně nazýváme kakaový bob je vlastně semeno z vnitřku ovoce stromu, který má botanický název Theobroma Cacao. Kakaový lusk je asi dvakrát větší než mango, a uvnitř obsahuje asi 20 až 50 semen uložených ve sladké bílé dužině. Theobroma Cacao je původem ze Střední a Jižní Ameriky, a postupem času se rozšířil v rovníkové oblasti na všech kontinentech.

Slavný švýcarský botanik Carl Linné, který dal kakaovníku jméno znamenající v doslovném překladu "pokrm bohů", byl velkým fanouškem kakaa. Možná i proto, že v jeho poznámkách byly nalezeny zprávy o tom, že to byl právě kakaový nápoj, který "zcela vyléčil jeho dnu".

Fermentované kakaové boby nebo vysokoprocentní skutečné čokolády, které obsahují velké množství živin rostlinného původu nazývaných "flavonoidy", jsou pro pacienty se dnou jednou z nejdůležitějších potravin, kterou ne že nesmí, ale dokonce ji s pozitivními dopady, mohou bezestrachu konzumovat.

Flavonoidy poskytují tyto zdravotní výhody:

- nepražené fermentované kakaové boby jsou vzhledem k velmi vysoké koncentraci flavonoidů, především pak flavanolů jako jsou Flavan-3-oly, katechiny (katechin, epikatechin) a proantokyanidiny, jedním z nejdůležitějších zdrojů antioxidantů mezi všemi potravinami

- bioflavinoidy mají cenné biologické účinky, neboť kromě toho, že působí proti lomivosti krevních kapilár, se jejich vlivem stávají cévní stěny pružnější, pevnější a méně propustné
- snižují krevní tlak, omezují vznik aterosklerózy, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují jeho vylučování ve žlučových kyselinách
- jsou významným antitrombotikem, neboť vážou vápník do komplexů, a tím snižují srážlivost krve
- fixují krevní destičky na kolagen, na jehož tvorbě se podílejí
- v důsledku příznivé interakce s leukotrieny, pomáhají předcházet chronickým zánětům
- protože flavonoidy a polyfenoly působí jako inhibitory COX-2 (cyklooxygenázy-2), pomáhají potlačovat zánětlivé reakce a vykonávají tedy stejnou práci jako nesteroidní antiflogistika, nebo-li nesteroidní antirevmatika NSAID (Nonsteroidal anti-inflammatory drug), tj. zmírňují rozvoj zánětu, snižují bolestivé vjemy a snižují teplotu
- díky silným protizánětlivým vlastnostem jsou nástrojem, který výrazně snižuje hladinu C-reaktivního proteinu (CRP)

Že nejde jen o teorie, potvrdila měřitelnými výsledky už řada vědeckých i klinických studií.
Uvedeme si alespoň některé ze studií, jejichž naměřené hodnoty pozitivní účinky kakaa a skutečné čokolády prokazatalně dokládají. Tak např. podle studie provedené na University of California má konzumace čokolády bohaté na epikatechin za následek o 36 % vyšší hladinu antioxidantů v krvi, a o 40 % nižší úroveň vysoce reaktivních volných radikálů podílejících na redoxních reakcích, především způsobuje redukci oxidu dusného (NO). Podle další studie, provedené na univerzitě v Barceloně, ​​byl epikatechin vstřebáváný z čokolády naměřen v moči, kde právě metabolity epikatechinu v moči ukázaly zvýšenou úroveň antioxidantů.

Studie samozřejmě potvrdily i to, že obsah aktivních látek, a s tím související účinky, záleží na řadě faktorů, které ovlivňuje samotný proces zpracováním kakaa (fermentace, sušení, mletí, pražení).

Dr. Steven Warren, zakladatel a ředitel Nadace pro výzkum flavonoidů, účinky flavonoidů v čokoládě, které pomáhají snižovat zánětlivé projevy dny, vysvětluje takto:
"Flavonoidy nebo bioflavonoidy (starý název byl "taniny") jsou sloučeniny, které obsahují barviva v zelenině, ovoci, obilí, listech, květech nebo v kůře. Těmito barvami jsou fialová, lila, modrá a červená. Tato barviva a tedy i flavonoidy jsou látkami, které chrání rostliny před chorobami, UV záření a před škůdci. Přemýšleli jste někdy, proč se tabulka skutečné čokolády, ponechána při pokojové teplotě, nikdy nezkazí? Důvodem je, že čokoláda obsahuje účinné antioxidanty - bioflavonoidy. Tyto bioflavonoidy inhibují v těle COX-2 enzymy. Tím, že jsou blokovány COX-2 enzymy, funguje imunitní systém lépe, snižuje se bolestivost kloubů a dochází k omezení tvorby dalších volných radikálů. Prokázalo se, že dochází i ke snížení CRP, který je indikátorem přítomnosti zánětu. Tento C-reaktivní protein je markerem - látkou, kterou tělo uvolňuje v reakci na zánět. Vysoká hladina CRP v krvi ukazuje na to, že někde v těle probíhá zánět. Akutní zánět (artritida), infekce (nachlazení, bronchitida, atd.), stejně jako poškození tkání (kloubů nebo svalů) zvýšují CRP v krvi. Studie provedená v roce 2008 v Itálii zkoumala souvislost mezi zánětem a pravidelnou konzumací tmavé čokolády. Zdejší vědci došli k závěru, že u velké populace italských pacientů jsou to právě flavonoidy obsažené v čokoládě, které CRP skutečně snižují. A nejen to. Z více než 100 forem artritidy, je jednou z nejvíce bolestivých forem právě dnavá artritida. Ukázalo se, že čokoláda může pomoci jak při léčbě aktivních zánětů dny, tak i při prevenci budoucích záchvatům, a to hned dvěma způsoby:
za prvé - v průběhu aktivního zánětu dny, mohou právě silné protizánětlivé vlastnosti kakaa pomoci přerušit cyklus zánětlivé odezvy, která v případě neřešení problému může mít tendenci růst od mírných záchvatů až po dramatické zvýšení jejich frekvence a intenzity
- za druhé - mezi jednotlivými záchvaty, právě silné antioxidační vlastnosti bioflavonoidů pomáhají udržet tělo v optimální kondici, což zahrnuje především bezproblémovou funkčnost ledvin, která je pro prevenci budoucích záchvatů kritická.

Z uvedeného vyplývá, že skutečná čokoláda může v léčbě dny sehrát pozitivní roli. Závěrem je však potřeba si znovu připomenou, že nejdůležitější pro prevenci, zlepšení a omezení symptomů dny, je v čokoládě obsažený počet bioflavonoidů. S tím souvisí i rozdíl mezi tím, co je Cacao, a co Cocoa? Cacao jsou semena stromu Theobroma Cacao. Tyto kakaové boby jsou silně hořké chuti, a to natolik, že je nelze jíst syrové. Proto podstupují řadu procesů, skládajících se z fermentace, sušení, čištění a nakonec pražení, aby se jejich chuť zlepšila. Fermentované boby jsou už sice konzumovatelné, a také mají největší koncentraci bioflavonoidů, ale pro mnoho lidí jsou ještě stále extrémně hořké, proto je pro ně vhodnou alternativou skutečná vysokoprocentní čokoláda, která je vyrobená z kvalitních odrůd bobů, zpracovaných kontrolovanou fermentací, šetrným sušením a nízkoteplotním pražením, doslazená třtinovým nebo kokosovým sladidlem. Právě takováto čokoláda, označovaná už jako Cocoa, dokáže poměrně efektivně pomoci odstranit symptomy dny. Naopak ostatní čokoládové cukrovinky, tj. čokolády bez 100% obsahu kakaového másla, s alternativními tuky a rafinovanými cukry, z bobů, které prošly vysokoteplotním pražením a alkalizací kakaové hmoty, a těch je na trhu 99,99 %, stejně jako procesovaný odtučněný kakaový prášek holandského typu, to vše jsou zabijáci, kteří průběh a vývoj dny jen zhorší.

Autor: Karel Medulán | čtvrtek 29.9.2016 19:03 | karma článku: 23.78 | přečteno: 2404x

Další články blogera

Karel Medulán

Stoneuv strýček Putin

Svět podle Putina” oskarového režiséra Olivera Stonea plní svůj účel. Přesně demaskuje, kdo na jaké straně barikády stojí, jakou propagandu poslouchá a čemu věří.

26.6.2017 v 9:31 | Karma článku: 31.37 | Přečteno: 928 | Diskuse

Karel Medulán

Nekrmte nás nesmysly o čokoládě

Dnešní článek na novinkách.cz o čokoládě https://www.novinky.cz/zena/styl/438469-cokolada-muze-pusobit-proti-mnoha-nemocem.html je opět plný nesmyslů, které tu šíří různí odborníci od výživových poradců až po odborné lékaře.

9.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 27.20 | Přečteno: 1588 | Diskuse

Karel Medulán

Šťastné a veselé bruselké muslimské školy

Na novinkách.cz dnes proběhla docela zajímavá zpráva. Týkala se zřizování muslimských škol v Bruselu, kde funguje v pořadí čtvrtá a dokonce se chystá už pátá takováto škola. Zájem je prý obrovský.

8.6.2017 v 16:06 | Karma článku: 47.51 | Přečteno: 7728 | Diskuse

Karel Medulán

Čokoládové zásnuby - snoubení vína a čokolády

Zatímco snoubení vína s čokoládou je ve světě, hlavně na západ o našich hranic, docela běžnou praxí, u nás ale jde stále ještě o novinku, ke které především vinaři přistupují poměrně rezervovaně, vlažně, ne-li chladně.

6.6.2017 v 19:02 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 396 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Věř, a víra Tvá tě uvěří – i když fakt nevěříte (a přejete si)

Řeknu to na rovinu, nejsem věřící člověk, věřící v Boha. Mám proti němu výhrady. Sem tam mi něco v Bibli neštymuje a všemocnou bytost si představuju jinak - jako bytost, co může všechno, a ne že nás v tom všechny nechá plácat.

19.2.2019 v 20:09 | Karma článku: 14.37 | Přečteno: 407 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kohout

Měla jsem jako dítě tři vážné momenty, které mě skutečně ovlivnily do mojí dnešní podoby. Nemyslím si, že jsem někdy něco tak silného zažila, co se do mě tak vrylo, co mi zformovalo moji povahu. Kohout byl velmi silným zážitkem.

19.2.2019 v 17:28 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 650 | Diskuse

Jiří Turner

Kdo nemá rád Lucii Vondráčkovou, ať se někam podepíše.

Já jí rád nemám, stejně jako nemám rád celou tu jejich famílii. Její tetu úplně nesnáším, to kvůli Kubišové, a její tatík mě žere taky, protože jako předseda svazu autorů a interpretů z nás tahá ty tantiemy. Ale Plekyho miluji.

19.2.2019 v 15:49 | Karma článku: 36.89 | Přečteno: 4819 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Bol Ježiš východným Guruom?

Keby ste nikdy nepočuli o tom, či máme nejaké dôkazy Ježišovho pobytu v Indii, pokiaľ poznáte evanjeliá a ich historický kontext, zo samotných Ježišových slov je jasné, že nebol ovplyvnený východnými náboženstvami.

19.2.2019 v 15:41 | Karma článku: 6.09 | Přečteno: 129 | Diskuse

Ladislav Jakl

Brexit: Tvrdý? Chaotický? Divoký? Čistý!

Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš. To spolu s Viktorem Dykem vzkazuje Brusel všem vazalským zemím EU.

19.2.2019 v 15:33 | Karma článku: 37.04 | Přečteno: 915 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1066

Expert na komunikace, media a PR, konzultant v oblastech osobního rozvoje, firemní kultury a řízení organizací. Fotograf, novinář, autor knih z Himálajských království a Kostariky. Propagátor skutečné čokolády. Vyvinul čokoládu na imunitu.

Najdete na iDNES.cz